مراحل درآمدزایی در اینستاگرام

کافیست کلمه دیجیتال مارکتینگ را در گوگل سرچ کنید تا با تعداد زیادی از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ روبرو شوید که نیروهای کارکشته و سابقه دارشان سالها داخل معبدی در رشته کوه‌های آلپ در جستجوی هدف نهایی اکسپلور اینستاگرام و کنکاش وجودی هشتگ‌های اختصاصی بوده‌اند و آماده اند تا پیج اینستاگرام شما را در یکماه به فالوورهای هدفمند فعال چند صدنفری برسانند و کسب و کارتان را از این رو به آن رو کنند! حال بیایید تعارف را کنار گذاشته و یکبار برای همیشه با افراد حرفه ای همراه شوید تا مراحل صحیح رسیدن به موفقیت در اینستاگرام و شیوه کارکرد این نرم‌افزار جذاب را به‌طور منطقی مورد بررسی قرار دهیم.

آژانس دیجیتال مارکتینگ دنیای درخشان
Donyai Derkhshan Digital Marketing Agency
درخشان شو

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام شبکه اجتماعی مبتنی بر ارسال عکس و ویدیو می‌باشد؛ یعنی برای قرار دادن مطلب در این شبکه اجتماعی حتماً باید عکس یا ویدیویی نیز همراه آن مطلب به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید از فیلترها و امکانات ویژهٔ اینستاگرام برای طراحی و زیبا ساختن محتوای خود بهره بگیرید یا از لوازم ادیت تخصصی موجود موبایل و کامپیوتر استفاده کنید. اینستاگرام از ترکیب دو واژه instant camera و telegram شکل گرفته‌است؛ مفهوم این دو واژه پیام رسانی فوری از طریق عکس و ویدیو می‌باشد. اینستاگرام مسیر ترقی خود را با سرعت بسیار زیادی طی کرد. نسخه اولیه اینستاگرام در مهرماه ۱۳۸۹ معرفی شد و تا آذر ۱۳۹۵ تعداد کاربرانش به بیش از ۶۰۰ میلیون نفر رسید. امروزه تعداد کاربران ماهانه اینستاگرام حدود یک میلیارد کاربر فعال در دنیا می‌باشد که ۵۰ میلیون نفر آنها ایرانی هستند. شما می‌توانید از طریق چهار نسخه اندروید، آی او اس، ویندوز و وب به صفحه اینستاگرام خود، دسترسی داشته باشید. آموزش صفر تا صد مبانی اینستاگرام بزودی در اختیارشما عزیزان قرار خواهد گرفت.

بازاریابی و فروش در اینستاگرام

اینستاگرام جزو آسان‌ترین ابزارهای تقویت بازاریابی و افزایش فروش محسوب می‌شود و برای تحقق اهداف و کسب و کار شما با کمترین میزان سرمایه‌گذاری، بیشترین رشد و پیشرفت را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما برای موفقیت در دنیای درخشانِ کسب و کار دیجیتال مواردی هستند که برای موفقیت شما کلیدی است؛ تمامی موارد مورد نیاز برای موفقیت در اینستاگرام در دو مورد خلاصه می‌شود، رعایت اصول وهوشمندانه کار کردن. در چنین بازار پرمخاطب و پیچیده‌ای که پلتفرمی تصویر محور و با پتانسیل جذب دنبال کنندگان مشتاق و تعامل فراوان می‌باشد، داشتن مشاورانی با انگیزه و توانمند که در راستای رسیدن به اهداف شما همراه و پشتیبان شما باشند، موردی حائز اهمیت است. افرادی که نه تنها به اینستاگرام و زیبایی محتوای شما، بلکه به اصول برندینگ، تبلیغات و بازاریابی امروزی مسلط بوده و با تحقیق و کسب دانایی در صنف شغلی شما، بهترین مشاوره و پیشنهادات را برای شما داشته باشند. فضای اینستاگرام و میزان افزایش فروش و سود آوری در اینستاگرام، دیگر رازی سر به مهر نیست و همه می‌دانند که می‌توان با فعالیت صحیح در این شبکه اجتماعی، تا چه میزان به درآمد و سودآوری رسید. داشتن پیش زمینه کیفی ارزشمند از استراتژی‌های فعالیت در اینستاگرام و در جریان گذاشتن مشتریان با تمام رویه کاری پیج اینستاگرامشان، برای تیم دنیای درخشان اهمیت بالایی دارد و مشاوره تخصصی و نهایت همکاری را در زمینه ترقی پیجتان خواهیم داشت تا به بهترین نتیجه و بازدهی ممکن برسید. با ما باشید تا به مواردی از مؤلفه‌های لازم برای بازاریابی در این شبکه محبوب بپردازیم و ضرورت‌های حضور در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را برای شما به‌طور کامل شرح دهیم.

ضرورت‌های حضور در بازار اینستاگرام؛ از ساخت پیج تا کسب درآمد

سفر به آینده! در حال حاضر بسیاری از مشاغل در حال تغییر رویه و حتی انحلال هستند. مانند آژانس‌های تاکسیرانی که جای خود را به نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی داده‌اند یا سوپرمارکت‌ها که با حضور فروشگاه‌های زنجیره ای کسب و کارشان رو به رکود و کاهش درخواست می‌باشد. مخاطبین ۵۰ میلیون نفری ایرانی در اینستاگرام، طیف وسیعی از افراد گوناگون را تشکیل می‌دهند که از تعامل با برندهای مورد علاقه خود لذت می‌برند و به برند مورد اعتمادشان در شبکه اجتماعی اینستاگرام وفادار هستند. ۲۵ میلیون کسب و کار در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و هرروز دست کم ۲۰۰ میلیون نفر از این پیج‌ها بازدید می‌کنند. با افزایش کسب اعتماد به شبکه اجتماعی اینستاگرام برای مخاطبین میزان بازدید و درخواست سفارش روز به روز در حال افزایش می‌باشد. تقریباً ۸۰ درصد مخاطبین دست کم یک برند را دنبال می‌کنند و ۶۰ درصد آنها از این محصولات و خدمات خرید کرده‌اند. تقریباً ۳۰ درصد کاربران اینستاگرام، دست کم یکبار از این شبکه اجتماعی خرید کرده‌اند و ۶۵ درصد از پرمخاطب‌ترین پست‌های اینستاگرام مربوط به تبلیغات محصولات مختلف می‌باشد. افراد فعال در اینستاگرام به محتوای جذاب علاقمند هستند و فعالانه در پی کشف و خرید محصولات و خدمات جدید یا مورد نیازشان هستند؛ از رانندگان تاکسی که بدنبال قطعات یدکی با کیفیت مناسب اند تا شرکت‌های صنعتی بزرگ که در جستجوی یک شرکت تولیدی برای تأمین مواد اولیه شان هستند در اینستاگرام پیگیر محصولات و خدمات این شبکه اجتماعی می‌باشند. حال سؤال اصلی اینجاست، چطور در چنین طیف وسیعی از افراد مختلف، مخاطبان خود را پیدا کرده و محصولاتمان را به آنها نشان دهیم؟! موارد زیر استراتژی مسیر را برای کسب مخاطبین فعال و هدفمند اینستاگرامی به شما نشان می‌دهند و با کسب تجربه و فعالیت بیشتر در این زمینه می‌توانید موفقیت خود را در این بازار گسترده حتمی کنید.

مرحله نخست: پیج اینستاگرام خود را بیزنسی کنید

در صورتی که پیج اینستاگرام شما کاربری شخصی دارد، آنرا بیزنسی یا کاری کنید تا به تمامی مواردی که برای پیشرفت در زمینه کاری خود نیاز دارید، دسترسی داشته باشید. از میزان افزایش فالوورهای شما تا روند پیشرفت پیج و همچنین پست‌ها و استوری‌های محبوب خود را می‌توانید در بخش اینسایت(insight) پیج خود داشته باشید و جهت پیشبرد استراتژی اینستاگرامتان استفاده کنید. البته توجه کنید که بعضی از موارد تخصصی پیج اینستاگرام در اینستاگرام قابل دسترسی نیستند و باید از وبسایت‌های تحلیل تخصصی اینستاگرام برای دریافت آن موارد استفاده کنید. در ادامه متن به تمامی امکانات وبسایت‌های تحلیل اینستاگرام اشاره شده‌است.

مرحله دوم: تدوین استراتژی هدفمند برای بازاریابی در اینستاگرام

تهیه و تنظیم یک استراتژی قوی و خوش آتیه برای هر کسب و کار یا حتی در زندگی شخصیتان موردی حائز اهمیت در جهت پیشرفت و پیشبرد اهداف شما می‌باشد. همچنین از موارد مهم رعایت اصول دیجیتال مارکتینگ، داشتن اولویت بندی مناسب در اجرای استراتژی‌هایتان می‌باشد. برای بازاریابی هدفمند در اینستاگرام باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

مخاطب هدف خود را تعیین و تبیین کنید

پیش از آنکه دربارهٔ نوع محتوا و افزایش فالوور (دنبال کننده) فعالیتی کنید لازم است که مخاطبین مورد نظرتان را مشاهده و بر اساس علاقمندی اکثریت آنها فعالیت خود را آغاز کنید. در حال حاضر بیشتر کاربران اینستاگرام در محدوده سنی پایینتر از ۴۰ سال قرار دارند و اختلاف زیادی بین تعداد کاربران آقا و خانم وجود ندارد. البته برای تعریف مخاطبان هدف منحصر بفرد برند خود باید از این آمار کلی فراتر بروید. شما باید خریداران کنونی را بشناسید، از ابزارهای تحلیلی سایر شبکه‌های اجتماعی که در آن قصد فعالیت دارید استفاده کنید و رفتار رقبای خود را بشناسید؛ همچنین باید بدانید که محصول شما برای خریدار آنچه ارزشی دارد و با داشتن محصول شما، چه تغییر و تحولی در زندگی فرد ایجاد خواهد شد. سپس بر اساس این موارد میزان تعامل رقبای خود با مشتریانشان را شناسایی کرده و محتوای ارزشمند و هدفمند خود را تولید کنید. با استفاده از خلاقیت و نوآوری در ارائه محصول خود می‌توانید نسبت به رقبای دیگرتان برتری داشته باشید.

اهداف خود از بازاریابی در اینستاگرام را مشخص کنید

تعیین و درک دقیق هدف نهایی استفاده از اینستاگرام، یکی از اولین گام‌ها برای تهیه یک استراتژی بازاریابی مؤثر در اینستاگرام محسوب می‌شود. درک اهداف، مانع اتلاف زمان و انرژی می‌شود و امکان تمرکز بر روی تحقق هدف‌های واقع گرایانه کسب‌وکار را برای شما فراهم می‌آورد. شما می‌توانید از نمودار رسیدن به اهداف SMART استفاده کنید:

Timely

زمان‌بندی شده

Relevant

مرتبط و متناسب

Attainable

واقع گرایانه و قابل تحقق

Measurable

قابل سنجش و ملموس

Specific

دقیق و مشخص

بر روی شاخص‌های عملکردی مناسب تمرکز کنید

فرض کنید که مشتری شما در مشاهده و خرید محصول داخل یک ماشین ارائه محصولات نشسته و باید مسیری را برای ارائه کامل محتوا و خدمات شما طی کند. ما این مسیر را که در ۴ مرحله طی می‌شود سفر مشتری می‌نامیم (با توجه به اینکه تمامی موارد تخصصی هستند تنها به عنوان آنها اشاره می‌شود):

شاخص‌های آگاهی

شاخص‌های آگاهی

آگاهی نسبت به برند، نرخ رشد، تعداد دنبال کنندگان، تعداد بازدید از پست‌ها و…

شاخص‌های تعامل

شاخص‌های تعامل

میزان تعامل (با توجه به لایک و کامنت و میزان دایرکت) و نرخ تقویت یا میزان اشتراک گذاری پست‌ها و …

شاخص‌های تبدیل

شاخص‌های تبدیل

شامل شاخص‌هایی مانند نرخ تبدیل، نرخ کلیک خوری و بانس رِیت یا نرخ پرش (در صورت استفاده از تبلیغات پولی، شاخص‌هایی مانند هزینه در ازای کلیک یا نمایش را نیز در نظر می‌گیریم).

شاخص‌های مشتری

شاخص‌های مشتری

شاخص‌های متّکی بر اقدامات مشتری؛ مثلاً نوشتن نظرات مثبت، اد استوری و…
یک برنامه زمانی منظم برای ارسال پست داشته باشید

پس ازمدتی فعالیت در اینستاگرام، محتوای مناسب و مخاطبان خود را شناسایی کرده‌اید و باید بدانید که این افراد از شما انتظاراتی خواهند داشت. یکی از موارد مهم، پست گذاری مرتب شما با زمانبندی درست است. توجه داشته باشید که شما باید به‌طور همیشگی محصولات خود را در معرض دید مشتریان قرار دهید؛ سعی کنید از افراط و بی نظمی دوری کنید؛ این موارد از فاکتورهایی هستند که ممکن است برای پیج شما فاجعه بار باشد. همیشه در اینستاگرامتان مرزی برای خود داشته باشید تا مخاطبین براحتی با شما ارتباط بگیرند و سعی کنید که تعامل بین شما و آنها از بین نرود.

علاوه بر تعیین تعداد پست‌هایی که در هر هفته منتشر می‌کنید، لازم است که ساعت و روزهای مناسبی را نیز برای ارسال پست در نظر بگیرید؛ ولی چه ساعتی بهترین زمان اشتراک گذاری محتوا می‌باشد؟

هیچ ساعت و زمان مشخصی وجود ندارد که برای همه کسب‌وکارها مناسب باشد. این موضوع توسط یک تحقیق با آنالیز ۲۰۰۰۰۰ پست اینستاگرامی از ۱۱ حوزه مختلف فعالیت بررسی و اثبات شد. به عنوان نمونه بر طبق نتایج این بررسی، بیشترین موفقیت برای صنایع خوراکی و نوشیدنی با ارسال پست در حوالی ساعت ۱۲ ظهر حاصل می‌شود.

برای تعیین مناسب‌ترین زمان برای ارسال پست باید علاوه بر بررسی سایر برندهای برتر حوزه فعالیتتان، بازه‌های زمانی مختلف را امتحان کنید تا ببینید که کدامیک بیشترین میزان تعامل را عاید شما می‌کند. مهمترین نکته این است که بدانید مخاطبین شما چه زمانی در اینترنت حضور دارند تا بیشترین میزان بازدهی را برای پست‌هایتان داشته باشید. توجه داشته باشید که آمار اینسایت در این مورد دقت عمل کافی را ندارد.

مرحله سوم: بهینه‌سازی پروفایل را در اولویت قرار دهید

در صورتی که افراد محتوای شما را ببینند و برایشان جذاب باشد، به پیج شما مراجعه کرده و اولین چیزی که با آن روبرو خواهند شد، پروفایل و قالب بندی پیج شما می‌باشد. خودتان را بجای مخاطب بگذارید، دوست دارید که یک پروفایل مفهومی و بایو کاربردی با طراحی صفحه به صفحه پیج ببینید یا یک محتوای بهم ریخته و بایویی که داخلش غلط املایی وجود دارد؟ اولین و ساده‌ترین مورد در حوزه برندینگ داشتن یک لوگوی مفهومی متناسب با محتوای شما می‌باشد که مفهوم کسب و کار شما را نمایش دهد. در موارد بعدی داشتن بایویی زیباست که بتواند در ۱۵۰ کاراکتر، بیشترین توضیحات را در رابطه با حوزه کاری شما به مخاطب گفته و راه‌های ارتباطی به‌طور کامل در آن قید شده باشد. در مرحله بعد می‌رسیم به لندینگ پیج که به معنی داشتن یک قالب بندی اصولی برای محتوای شماست تا تصویر شما به‌طور بهم ریخته نمایش داده نشود. بعد از رعایت این موارد می‌توانید میزان فالوورگیری خود را چندین برابر افزایش دهید و به بازدهی اصولی با کمترین میزان تبلیغات برسید.

مرحله چهارم: شروع به اشتراک گذاری محتوا کنید

پس از فعال‌سازی حساب کاربری و تکمیل پروفایلتان اقدام به ارسال محتوا کنید؛ اما نکته قابل توجه برای بازاریابی در اینستاگرام این است که به اشتراک گذاری هر محتوایی با هر سبک و سیاقی در آن تأثیرگذار نخواهد بود و با توجه به ویژگی‌های خاصی که اینستاگرام دارد، باید برخی موارد خاص و منحصر به فرد را در هنگام تهیه محتوا مورد توجه قرار دهید. به‌طور کلی محتوای شما باید اختصاصی و صرفاً در حیطه کاری شما باشد. موارد زیر برای داشتن محتوای زیبا و کامل تأثیر حیاتی دارند و در صورت رعایت نکردن هرکدام از این موارد، بازدهی شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت:

 • لندینگ پیج
 • استفاده از پست‌های جذاب و متنوع
 • استفاده از عکس و فیلم‌های با کیفیت و جذاب
 • استفاده از ابزارهای حرفه ای ویرایش فیلم و عکس
 • داشتن تعامل از طریق استوری، لایو و هایلایت استوری
 • از کپشن‌های جذاب و منحصربفرد استفاده کنید

مرحله پنجم: به فرایند افزایش و فعال‌سازی مخاطبان ادامه دهید

پس از داشتن صفحه کاری مناسب، تحلیل رفتار مخاطبان خود و اطمینان از تعامل بالا، از طریق موارد زیر به افزایش فالوور و مشتری یابی ادامه دهید تا محصولات و خدمات خود را به افراد بیشتری نشان دهید و سعی کنید عملکرد خود را هرروز نسبت به دیروز بهتر کنید تا اینستاگرام به شما و محتوای ارزشمندی که برای مخاطب خود به اشتراک می‌گذارید اطمینان خاطر پیدا کرده و پست‌های شما را به افراد بیشتری در اکسپلور اینستاگرام نمایش دهد. تجربه اثبات کرده‌است که میزان بازدهی و تعامل افرادی که از طریق اکسپلور پیج شما را دنبال می‌کنند بسیار بالاتر از میزان فالوورهایی است که شما از طریق تبلیغات جذب کرده‌اید؛ زیرا آنها از قبل با محتوای شما آشنایی داشته‌اند و پیج شما همان موردی است که قبلاً موضوع آنرا جستجو کرده یا به آن علاقه نشان داده‌اند. پس هدف شما برای جذب فالوور هدفمند تنها یک مکان است؛ اکسپلور اینستاگرام. موارد زیر بهترین راه برای ورود به اکسپلور هستند:

فعالان مرتبط با حوزه فعالیت خود را در اینستاگرام دنبال کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید

 • از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید
 • به نظرات و مِنشِن‌ها پاسخ بدهید
 • با اینفلوئنسرهای اینستاگرام همکاری کنید
 • برای تقویت بازاریابی اینستاگرامی خود از کانال‌های دیگر کمک بگیرید
 • محتوای خود را ارزشمند و قابل درک برای تمام مخاطبان خود کنید

مرحله ششم: نتایج را سنجش و ارزیابی کرده و تغییرات لازم را اعمال کنید

در حین انجام فالوورگیری و فرایند تولید محتوا قطعاً به بازبینی و تحلیل پست‌ها و روند کار خود نیاز پیدا خواهید کرد تا تغییرات و اصلاحات مورد نیاز را در سیر فعالیت خود انجام دهید تا به نتایج بهتر و بازدهی بالاتر دست پیدا کنید. به‌طور کلی نتایج حاصل شده از بازاریابی اینستاگرامتان را به زیر ذره بین می‌برید و تغییرات مورد نیاز را در اقدامات و برنامه‌های خود پیاده می‌کنید.

موارد زیر فعالیتهایی هستند که به شما در تحقق اهدافتان کمک شایانی می‌کنند:
با استفاده از ابزارهای تحلیلی (آنالیتیکس) بر نتایج بازاریابی در اینستاگرام نظارت داشته باشید

از طریق این وبسایت‌ها می‌توانید به موارد زیر دسترسی داشته باشید:

 • مجموع تعداد بازدید از پروفایل
 • مجموع تعداد کلیک بر روی لینک وب‌سایت
 • مجموع تعداد دسترسی (تعداد حساب‌های کاربری منحصر به فردی که پست‌های شما را مشاهده کرده‌اند)
 • مجموع ایمپرشن یا تعداد دفعاتی که پست‌های شما دیده شده‌است
 • عملکرد تک تک پست‌ها، شامل میزان تعامل، انگیجمنت یا ایمپرشن
 • مجموع تعداد بازدید برای استوری

همچنین اطلاعات مهمی را در رابطه با مخاطبانتان دریافت خواهید کرد:

 • تعداد دنبال کنندگان و روند رشد اخیر
 • آمار جنسیت، محدوده سنی و محل زندگی مخاطبان
 • فعالیت دنبال کنندگان بر اساس روز و ساعت که همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، می‌تواند در انتخاب بهترین زمان برای ارسال پست به شما کمک کند.

برای شناسایی موارد مؤثر (و بی‌تأثیر) از تست‌های دوبخشی استفاده کنید

 • یک مؤلفه را برای آزمودن انتخاب کنید (تصویر، کپشن، هشتگ و موارد مشابه)
 • با توجه به تحقیقات و اطلاعاتی که در اختیار دارید، دو نسخه از آن تهیه کنید. این دو نسخه فقط باید در یک مؤلفه که می‌خواهید آن را مورد آزمایش قرار بدهید تفاوت داشته باشند.
 • نتایج هر پست را پیگیری و تحلیل کنید.
 • نسخه برنده را انتخاب کنید.
 • یک تغییر کوچک دیگر را آزمایش کنید تا ببینید که آیا امکان بهبود بیشتر نتایج وجود دارد.
 • اطلاعاتی که به دست آورده‌اید را با سایر اعضای شرکت در میان بگذارید تا مرجعی از روش‌های مؤثری که امتحان خود را پس داده‌اند برای برندتان ایجاد شود.
 • این فرایند را برای یک مؤلفه دیگر دوباره آغاز کنید.

سخن پایانی

درست است که جهان نوپای خدمات دیجیتال مارکتینگ ظاهری ساده دارد و افراد زیادی در حال فعالیت و ارائه خدمات در این زمینه هستند، ولی نباید گول ظاهر ساده اینستاگرام را بخورید؛ مواردی هستند که سالها توسط مشاورین ارشد این زمینه مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته‌اند و ارزیابی تخصصی آنها موجب شده که بهترین خدمات دیجیتال مارکتینگ را برای مشتریان خود بدنبال داشته باشند. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در این زمینه تحقیقات لازم را داشته باشید و پس از در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده، اقدام به شروع فعالیت اینستاگرامی یا برون سپاری آن به آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ کنید. تیم دنیای درخشان آماده است تا بهترین خدمات اینستاگرام را خدمت شما عزیزان از صفر تا صد ارائه دهد.

نمونه کار های خدمات اینستاگرام

سفارش خدمات اینستاگرام

همکاری