انواع الگوریتم های گوگل و کاربرد آن چیست؟

انواع الگوریتم های گوگل

گوگل از الگوریتم‌های مختلف برای بهبود کارکرد موتور جستجو خود و ارائه نتایج بهتر و دقیق‌تر به کاربران استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها به عنوان قواعد و دستورالعمل‌هایی عمل می‌کنند که توسط موتور جستجو برای تحلیل، ارزیابی و رتبه‌بندی صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی تعدادی از مهم ترین الگوریتم های گوگل میپردازیم.

 

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست

الگوریتم پنگوئن  (به انگلیسی: Penguin) این الگوریتم به کاهش رتبه سایت‌هایی که از تکنیک‌های نامناسب و غیراصولی (اسپم) بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استفاده می‌کنند، می‌پردازد. این تکنیک‌ها شامل:

 • بک‌لینک‌های تقلبی
 • لینک های پنهانی
 •  …

میشوند.

اصطلاحا به این روش های بهینه سازی بلک سئو گفته میشود. در این روش متخصصین سئو تلاش میکنند تا از فاکتورهای رتبه بندی گوگل سو استفاده کنند. این روش بسیار خطرناک و پر ریسک بوده و امکان جریمه شدن توسط گوگل بسیار بالاست.

الگوریتم پاندا گوگل چیست

الگوریتم پاندا (به انگلیسی: Panda) این الگوریتم به ارزیابی و بهبود کیفیت محتوا همچنین کاهش رتبه سایت‌هایی که محتوای کپی‌برداری‌شده، تکراری یا کیفیت پایین دارند، می‌پردازد.

بطور کلی این الگوریتم به بررسی محتوای داخلی سایت مثل:

 • بررسی محتوای متنی
 • بررسی محتوای عکسی
 • بررسی محتوای ویدیویی
 • و … .

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست

الگوریتم همینگ برد (به انگلیسی: Hummingbird): این الگوریتم به کشف ارتباط معنایی کلمات میپردازد به عبارت دیگر، مرغ مگس خوار به تفهیم بهتر معنای جستجوهای کاربران و ارتباط بهتر کلمات کلیدی با محتوای صفحات وب مرتبط می‌شود.

ممکنه برای شما هم پیش آمده باشد که با کیبورد انگلیسی یک سرچ فارسی در گوگل کرده باشید اما باز به نتیجه درست رسیده باشید. ارتباط معنایی توسط الگوریتم مرغ مگس خوار تشخیص میدهد.

الگوریتم های ذکر شده در بالا، تنها بخشی از الگوریتم هایی می باشد که گوگل برای بررسی و رتبه بندی نتایج صفحات وب استفاده می کند اما  این الگوریتم ها محدود به این چند مورد نمیشوند و تنوع بسیار زیادی دارد که از بحث این مقاله خارج میباشد.

گوگل از بسیاری از الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌ها استفاده می‌کند و همیشه در تلاش است تا تجربه کاربری بهتری را ارائه دهد و سایت‌ها را با کیفیت و مطابق با اصول جستجوی سئو رتبه‌بندی کند.

انواع الگوریتم های گوگل

دلیل استفاده گوگل از الگوریتم های چیست

شرکت گوگل و هر شرکت کاربر محوری نیاز وابستگی صد در صدی به کاربرانی دارند که از این پلتفرم ها استفاده کنند. این وابستگی توی سوشال هایی مثل اینستاگرام بیشتر حس می شود و از الفاظی مثل مارو فالو و یا ساب کنید استفاده میکنند. این رشد سوشال به نفع اینستاگرام بوده و قوانین خود را طوری طراحی کرده که افراد تلاش کنند برای کسب رتبه بهتر، افراد بیشتری را جذب کنند.

اما این اتفاق داخل موتور جستجوی گوگل فراتر رفته و به ابعاد گسترده تری تقسیم میشود که در ادامه به گوشه ای از آن می پردازیم.

 بهبود کیفیت نتایج جستجو

همانطور که بالاتر گفته شد این استاندارد ها برای کسب کاربران بیشتر میباشد. شرایطی را در نظر بگیری که کاربران زیادی به موتور جستجو روی آوردن و نتایج نمایش داده شده اشتباه یا بی کیفیت باشد. در این صورت احتمالا تمامی کاربران برای آخرین بار از موتور جستجو استفاده خواهد کرد و کل زحمات از بین میرود.

گوگل هدف دارد که بهترین و مرتبط‌ترین نتایج را به کاربران ارائه دهد. با استفاده از الگوریتم‌ها، سعی می‌کند که صفحات وب با محتوای کیفیت و ارتباط مناسب به کلمات کلیدی مورد جستجو را به رتبه بالاتری دست یابند.

مبارزه با تکنیک‌های بلک سئو

برخی از وب‌سایت‌ها ممکن است از تکنیک‌های نامناسب برای بهبود رتبه خود در نتایج جستجو استفاده کنند. این تکنیک‌ها ممکن است با کیفیت محتوا و ارزش اضافی برای کاربران سازگار نباشند. الگوریتم‌ها برای تشخیص و کاهش اثرات این تکنیک‌ها طراحی می‌شوند.

بهبود تجربه کاربری

الگوریتم‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تجربه کاربری بهتری را برای کاربران فراهم کنند. به عنوان مثال، الگوریتم‌های مرتبط با پایانه‌های موبایل به بهبود سرعت و نحوه نمایش صفحات وب بر روی دستگاه‌های همراه کمک می‌کنند.

مبارزه با محتوای کپی‌ و کیفیت پایین

گوگل سعی می‌کند تا صفحات وب با محتوای کیفیت پایین و کپی‌برداری‌شده را از نتایج جستجو حذف کند تا به کاربران مطالب معتبر و اصیل ارائه دهد.

استفاده از الگوریتم‌ها برای گوگل اهمیت و کارایی بالایی دارد، زیرا باعث بهبود

 • نتایج جستجو
 • کاهش تقلب‌ها
 • بهبود تجربه کاربری
 • افزایش کیفیت اطلاعات

در وب می‌شود. البته، با توجه به تغییرات مداوم و روند پیچیده‌تر شدن جستجوها، گوگل همیشه در تلاش است تا الگوریتم‌های بهتر و هوشمندتری را پیاده‌سازی کند.

آپیدت های الگوریتم های گوگل

چرا الگوریتم ها آپدیت میشوند

الگوریتم‌های گوگل به چندین دلیل مدام در حال به‌روزرسانی، تغییر، هستند و پیشرفت می باشند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره میکنیم:

 پیشرفت تکنولوژی

طبیعی است که با پیشرفت تکنولوژی و علوم کامپیوتر، مهندسان گوگل و سایر موتورهای جستجو توانایی‌ها و ابزارهای بهتری برای تحلیل و ارزیابی محتوا و وب‌سایت‌ها را بدست می آورند. به‌روزرسانی‌ها با هدف بهبود کارایی و دقت موتورهای جستجو انجام می‌شوند.

بهبود کیفیت نتایج

تغییرات الگوریتم‌ها به هدف بهبود کیفیت نتایج جستجو انجام می‌شود. با تغییرات و بهبودهای مداوم، موتورهای جستجو توانایی تشخیص محتواهای با کیفیت تر و مرتبط‌تر را پیدا میکند.

این بهبود کیفیت در سال های اخیر کاملا قابل مشاهده بوده و برای اندازه گیری این کیفیت، معیار های بیشتری مورد بررسی قرار گرفته است.

مبارزه با بلک سئو

با پیشرفت تکنولوژی بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)، برخی از وب‌سایت‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه (black SEO) رتبه خود را افزایش دهند. به‌ روزرسانی‌ها به منظور کاهش تأثیر این تلاش‌ها و جلوگیری از تقلب‌های سئو انجام می‌شود.

تغییرات در رفتار کاربران

الگوریتم‌ها نیاز به تطابق با تغییرات رفتار کاربران دارند. با تغییر عادات جستجوی کاربران و نیازها و ترجیحات آن‌ها، الگوریتم‌ها باید بهبود یا تغییر کنند تا نتایج جستجوی بهتری ارائه دهند.

رقابت با موتور جستجو های دیگر

انواع موتورهای جستجوی با یکدیگر در رقابتند تا بهترین نتایج را به کاربران ارائه دهند و سهم بیشتری از بازار را برای خود کنند. بنابراین، به‌روزرسانی‌ها نقش مهمی در حفظ و گسترش سهم بازار آن‌ها دارند.

همچنین، باید یادآوری شود که تغییرات الگوریتم‌ها می‌توانند تاثیراتی مختلف بر روی وب‌سایت‌ها و رتبه‌بندی‌ها داشته باشند. برخی از وب‌سایت‌ها ممکن است از تغییرات بهره‌مند شوند و رتبه‌بندی آن‌ها بهبود یابد، در حالی که برخی دیگر ممکن است کاهش رتبه‌بندی خود را تجربه کنند. این تغییرات نشان‌دهنده طبیعت پویای جستجوی اینترنت و نیاز به پیشرفت مستمر در فناوری‌های جستجو هستند.

استفاده از الگوریتم های گوگل در موتور های جستجوی دیگر

از آنجایی که گوگل بالاترین استاندارد های موتور جستجو را دارد و وجود استاندارد های مشترک می‌توان از انواع ایده‌ها و تکنیک‌های موجود در الگوریتم‌های گوگل در موتورهای جستجوی دیگر نیز استفاده کرد.

البته، لازم است که بدانید هر موتور جستجو دارای سیاست‌ها، الگوریتم‌ها و فنون مخصوص به خود است که با توجه به هدف و نیازهای خود طراحی شده‌اند. از این‌رو، هر موتور جستجویی ممکن است از بعضی از روش‌ها و الگوریتم‌های متفاوت برای جستجو و رتبه‌بندی صفحات وب استفاده کند.

با این حال، برخی اصول و مباحث مرتبط با بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) و بهبود کیفیت وب‌سایت‌ها می‌توانند در مورد بیشتر موتورهای جستجو مشترک باشد. که پایین تر به معرفی هر کدام میپردازیم.

کیفیت محتوا

تولید محتوای با ارزش و مفید برای کاربران از جمله اصول مهم در بهبود رتبه‌بندی و جذب ترافیک است. این اصل می‌تواند در تمام موتورهای جستجو به‌کار گرفته شود.

بهینه‌سازی کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و مناسب با محتوا در عنوان‌ها، متن‌ها و برچسب‌های متا می‌تواند در بهبود جستجوی داخلی و نتایج جستجو کمک کند.

ساختار وب‌سایت

داشتن یک ساختار وب‌سایت منطقی، مناسب و سئویی می‌تواند به رتبه‌بندی مثبت وب‌سایت در موتورهای جستجو کمک کند.

ایجاد بک‌لینک‌های کیفیتی

بک‌لینک‌های مناسب از وب‌سایت‌های معتبر و مرتبط نقش مهمی در بهبود رتبه‌بندی و شناخت وب‌سایت توسط موتورهای جستجو دارند.

با این وجود، هر موتور جستجو ممکن است دارای اصول و عوامل خاص خود باشد که باید با تحقیق و آشنایی با آن موتور، استراتژی‌های مناسب را برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها انتخاب کرد. همچنین، توصیه می‌شود با توجه به نیازها و هدف اصلی خود، از چندین موتور جستجو برای جذب ترافیک و بازدیدکنندگان به وب‌سایت استفاده کنید.

سخن آخر

هر موتور جستوجو دارای قوانین و چهارچوب های خود میباشد که مدام درحال تغییر و پیشرفت میباشد، این تغییرات برای بهبود نتایج جستوجو کاربران اینترنت میباشد. در این آپیدت ها، سایت هایی که محتوای بهتری دارند، بهبود رتبه را تجربه خواهند کرد و سایت هایی که از فعالیت های سئو کلاه سیاه استفاده کرده اند افت رتبه را تجربه خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله
آخرین مقالات