نقشه سایت (Site Map) چیست؟

نقشه سایت چیست

نقشه سایت یا site map فایل یا مجموعه کد هایی با فرمت xml است. نقشه سایت سرعت معرفی و دیده شدن صفحات توسط گوگل را افزاش میدهد، و به ایندکس شدن صفحات شما کمک میکنند. در ادامه انواع و تاثیرات نقشه سایت را بررسی میکنیم. با تیم طراحی سایت در کرج درخشانشو همراه باشید…

انواع سایت مپ

انواع سایت مپ

انواع سایت مپ یک عملکرد مشترک دارند که به دو نوع:

 • HTML
 • XML

تقسیم میشوند که در ادامه به انها میپردازیم.

HTML سایت مپ چیست؟

این نوع سایت مپ بیشتر برای بازدید کاربران استفاده میشود. نقشه سایت HTML ساختار پیچیده ای ندارد و به راحتی میتوانید آن را ایجاد و استفاده کنید.

Xml سایت مپ چیست؟

XML سایت مپ دقیقا نقطه مقابل HTML سایت مپ است. مزیت این نوع نقشه سایت این است که موتورهای جستوجو برای پردازش از آن استفاده میکنند.

مزایای نقشه سایت

موتورهای جست ‌وجو مانند

 • گوگل‌
 • بینگ
 • یاهو
 • و … .

برای پیدا کردن صفحات مختلف یک سایت از نقشه سایت یا همان سایت مپ استفاده میکنند. نقشه سایت برای خزنده ها اطلاعات مورد نیاز و ارزشمندی را در خود جای داده است وموجب درک و فهم بهتر آنها میشود. در یافتن صفحات سایت شما سایت مپ نقش اساسی را ایفا میکند.

فرض کنید شما یک سایت با تعداد صفحات بالایی دارید، ایندکس کردن تمامی این صفحات میتواند زمان خیلی زیادی رو از شما بگیره در صورتی که لینک سازی داخلی و خارجی هم انجام داده باشید. در این موقعیت است که نقشه سایت یا سایت مپ راه کار این مشکل است .

روش ایجاد سایت مپ

ایجاد سایت مپ به 3 روش رایج صوتر میگیرد که عبارت انداز:

 1. با افزونه yoast در وردپرس
 2. کدنویسی
 3. سایت های آنلاین

سایت یا ابزار هایی هستن که اگر سایتتان وردپرسی نبود با استفاده از آنها نقشه سایت را ایجاد کنید.

تاثیر نقشه سایت در سئو

ایجاد نقشه سایت یا Site map زیر مجموعه کار های سئوی تکنیکال سایت است، ولی به صورت جداگانه و تنهایی تاثیری در رتبه شما ندارد و این باور از ریشه غلط است. این امر موجب بالا رفتن سرعت ایندکس صفحات میشود و در ادامه به ثمره رسیدن سئوی سایت کنجر میشود. خلاصه برای تایین رتبه فاکتور های زیادی بررسی میشوند و ایجاد نقشه سایت مانند مکمل آنها عمل میکند.

درنظر داشته باشد که ایندکس نشدن چند صفحه از سایت میتواند از رتبه گرفتن سایت جلوگیری کند، در اینجاست که سایت مپ ایندکس شدن صفحات را در زمان بسیار کمتری بیشتر میکند.

نکات دانستنی نقشه سایت

 1. حجم فایل سایت مپ باید کمتر از 50 مگابایت و آدرس های موجود باید زیر 50 هزار تا باشد.
 2. برای ساخت نقشه سایت بهترین فرمت XML است.
 3. آدرس دادن در سایت مپ متناسب به دامنه اصلی است و بهتر است حروف فارسی در آن بکار نرود.
 4. برای سایت هایی که کمتر از 100 صفحه دارند میتوان از کنترل دستی برای مدیریت نقشه سایت استفاده کرد، ولی بهترین شیوه ی مدیریت بروزرسانی خودکار است.
 5. نام سایت مپ اهمیتی ندارد و باهر اسمی میتوان آن را معرفی کرد، اما باید با پسوند xml روی سایتتان دردسترس باشد.
 6. قواعد یکسانی هستند که تمامی آدرس های نوشته شده در فایل نقشه سایت باید از آن پیروی کنند. این موضوع به این معناست که نمیتوان ادرس هایی که پیشوند www  ندارند را با آدرس هایی که با www آغاز میشوند ترکیب کرد.
 7. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت خطاهای لینکی و لینک های شکسته است، باید سعی در آن کرد که فایل نقشه سایت ما کمتر از %1 خطای لینک داشته باشد چون در غیر این صورت تمام فایل سایت مپ ما دورانداخته میشود.

مقالات پیشنهادی درخشانشو

کلام آخر

عدم استفاده از نقشه سایت ضرری ندارد ولی استفاده از آن نفع قابل توجهی برای سایتمان دارد. بالا رفتن سرعت ایندکس صفحه ها مساوی با سریع تر نتیجه گرفتن است.

یک پاسخ
 1. سلام
  من بدون اینکه سایت مپو بسازم خودم، بعد اضافه کردن افزونه وردپرسی یوهاست سئو کارام شده اتوماتیک و سایت مپ دارم اما یک سریع از صفحه ها توش اضافه شده خودکار که من نمیخواستم این صفحه هارو داشته باشم نمیدونم واسه قالب اضافه بود یا افزونه هایی که استفاده کردم اما به هر حال من از طریق همون افزونه یوهاست همه صفحه هایی که نیاز نداشتم یا بهتره بگم حد اقل فکر میکردم که نیاز ندارم را پاک کردم اگر مشکلی برای سایتم به وجود بیاد حتما میام کامنت میکنم که همه دوستان در جریان قرار بگیرن ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله
آخرین مقالات