کانسپت در سئو چیست؟

کانسپت در سئو چیست

کانسپت کلمه کلیدی مبحثی است که در این مقاله بررسی میکنیم. برای یک سایت، یافتن کلمات کلیدی سودآور و هدفمند، شناسایی مخاطبین و مهمتر از همه، جلب رضایت مخاطبینی که به سایت می آیند از مهم ترین کارهایی است که باید انجام شود. این بحث از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا اگر نیاز کاربر به درستی شناسایی شود، کاربر راضی، گوگل راضی و اپراتور سایت نیز راضی است. برای بررسی دقیق تر این مبحث همراه تیم طراحی سایت در کرج درخشان باشید…

مفهوم کانسپت چیست؟

کانسپت یا (Concept) به معنای مفهوم انتزاعی هست و در سئو منظور از کانسپت کلمه کلیدی، جنس محتوایی است که از درک نیاز کاربر از سرچ اون کلمه کلیدی درک می‌کنیم. درک کانسپت کلمه کلیدی از طریق سرچ کردن آن کلمه و بررسی سایت‌های رقیبی که رتبه گرفتند به دست می آید، به این شکل متوجه میشویم که نیاز کاربر از سرچ کردن کلمه کلیدی X چه بوده است. 

برای مثال اگر بخواهیم از کانسپت کلمه ی مدل مانتو با خبر شویم، آن را در گوگل سرچ می‌کنیم و مشاهده میکنیم که اکثر محتواها عکس محور هستند، پس نیاز کاربر از این کلمه کلیدی دیدن عکس است.

میتوان گفت، در بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، پیدا کردن کانسپت کلمات کلیدی بسیار مهم است زیرا کانسپت کلمات کلیدی معرف نیاز و هدف کاربر است و درک درست آن می تواند به بهترین شیوه برای ارائه محتوای مناسب برای آنها در جستجوی اینترنتی کمک کند. کانسپت کلمه کلیدی به مفهوم موضوع یا مفهوم عمومی ای که یک کلمه کلیدی به آن مرتبط است، اشاره دارد. 

یک کلمه کلیدی می‌تواند به یک تعداد زیادی از مفاهیم و موضوعات مرتبط باشد، به عنوان مثال کلمه کلیدی “سفر به تایلند” می‌تواند به موضوعات مختلفی مانند گردشگری، مکان‌های دیدنی، فرهنگ و تاریخ، غذا و هتل‌ها مرتبط باشد.در اینجا کانسپت کلمه کلیدی می تواند به موضوع کلی سفر به 

تایلند مربوط شود. 

اهمیت کانسپت کلمه کلیدی در بهینه سازی موتورهای جستجو این است که هنگام برنامه ریزی استراتژی سئوی خود، ابتدا باید به دنبال موضوع کلی کلمات کلیدی باشید و سپس روی محتوا و ساختار وب سایت خود کار کنید. نداشتن درک عمیق از کانسپت کلمه کلیدی، به راحتی می تواند باعث شود که محتوا و ساختار وب سایت شما دیگر با موضوع کلی کلمات کلیدی مطابقت نداشته باشد و بنابراین نمی توانید به رتبه خوبی در نتایج جستجوی گوگل دست یابید.

تفاوت کانسپت با user intent در سئو

کانسپت کلمه کلیدی مفهوم کلی و اصلی یک کلمه کلیدی در سئو است که می تواند شامل چندین کلمه باشد. این مفهوم می تواند در قسمت های مختلف صفحه یا پست وب سایت شما اعمال شود و در نتیجه به بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو کمک کند.
در مقابل، user intent به معنای قصد کاربر هنگام جستجوی اطلاعات است. یعنی زمانی که کاربر در گوگل جستجو می کند، هدف جستجوی خاصی دارد که ممکن است جستجوی اطلاعات، خرید محصول، دریافت خدمات و غیره باشد. در واقع، user intent به گوگل کمک می کند تا نیازهای کاربران را بهتر درک کند.
انواع کانسپت در سئو

انواع کانسپت در سئو

میتوان کانسپت ها را به صورت زیر تقسیم کرد:

 • دسته بندی ها
 • محصولات
 • گالری تصاویر
 • ویدئو ها
 • مقالات
 • صفحه اصلی

نمونه مثال های کانسپت

 1. فرض کنید  کاربر کلمه ی “آخرین فیلم” را جستجو می کند. در این حالت کاربر به دنبال فیلم هایی است که اخیراً منتشر شده اند و احتمالاً می خواهد آنها را بررسی کند تا تصمیم بگیرد که آیا آنها را تماشا کند یا نکند. 
 2. بیایید تصور کنیم که جستجوی کاربر “یادگیری انگلیسی آنلاین” است.در این صورت کاربر به دنبال  راهی برای آموزش آنلاین زبان انگلیسی است. یعنی قصد کاربر این است که به دنبال یک بستر یادگیری آنلاین با محتوا و کیفیت خوب برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. 
 3. اگر جستجوی کاربر “مشخصات فنی  Samsung Galaxy S21” باشد. در این صورت کاربر می خواهد مشخصات فنی سامسونگ گلکسی اس 21 را بیابد و قصد خرید این گوشی را ندارد. 
 4. اگر  کاربر «بهترین کتاب‌های داستان کلاسیک» را جستجو کند. در این مثال، کاربر به بهترین کتاب های داستانی کلاسیک مراجعه می کند و احتمال خرید آنها نزدیک به صفر است.در نتیجه، گوگل باید صفحاتی را نمایش دهد که بهترین کتاب های داستانی کلاسیک را بررسی می کنند و به کاربر کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشند.

اهمیت کانسپت در سئو

موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، بایدو، یاندکس و … با یکدیگر رقابت می کنند و می خواهند سهم بیشتری را در جهان به دست آورند. تا کنون بهترین موتور جستجوی دنیا موتور جستجوی گوگل  است. 

بنابراین گوگل همیشه سعی می کند رضایت کاربران خود را جلب کند تا محبوبیت خود را در دنیا از دست ندهد و بهترین مطالب را از نظر کیفیت و ارتباط با جستجوی کاربر  به مخاطبین خود نشان دهد. اهمیت کانسپت کلمه کلیدی در اینجا مشخص میشود. اگر کارآفرینان می خواهند در صدر نتایج گوگل باشند، باید بتوانند نیازهای کاربران را برآورده کنند. هنگامی که الزامات کاربر برآورده می شود، گوگل سایت شما را تایید می کند و آن را در بین نتایج برتر قرار می دهد.

اشتباهات رایج در انتخاب کانسپت

اشتباهات رایج در انتخاب کانسپت

گاهی اوقات صاحب وب سایت یا سئو کار ممکن است در انتخاب کلمه کلیدی دچار اشتباهاتی شود که  ممکن است منجر به از دست دادن موقعیت و رتبه وب سایت آنها شود. در زیر به این نوع اشتباهات اشاره خواهیم کرد: 

 • انتخاب کلمات کلی با محدوده ی وسیع
 • انتخاب کلمه کلیدی پر رقابت
 • انتخاب کلمه کلیدی بدون مخاطب
 • تمرکز بر یک کلمه کلیدی
 • بکار گیری کلمات کلیدی که قابل تبدیل نمی باشند.

3 نکته برای یافتن کانسپت کلمه کلیدی 

برای یافتن کانسپت کلمه کلیدی، این 3 نکته را مطالعه کنید تا به شما کمک کند آن را بهتر و دقیق تر  پیدا کنید. 

 1. اصلاح و کشف کلمات جدید: در کلمات کلیدی پر رقابت سعی کنید از ایده های جدید کمک بگیرید و بعد کلمات هم کانسپت جدید پیدا کنید و در لیست جستجوهای افراد بیشتری ظاهر شوید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی هم کانسپت می توان از ابزارهای مختلفی از جمله سرچ کنسول استفاده کنید.
 2. Related search یا جستجوهای مرتبط: با استفاده از جستجوهای مرتبط در صفحه جستجوی گوگل، میتوانید کلمات دیگری را با همان مفهوم برای کلمه مورد نظر خود پیدا کرده و استفاده کنید. در پایین صفحه جستجو، گزینه ای به اسم جستجوهای مرتبط وجود دارد که در جستجوی هم کانسپت ها کمک بزرگی میکنند. 
 3. خود را به جای کاربر قرار دهید: همیشه خود را جای کاربر بگذارید و تصور کنید از کلمه کلیدی فعلی چه می خواهید تا بتوانید به راحتی  کلمات کلیدی هم کانسپت را پیدا کنید. 

 

کلام آخر…

در این مقاله مفهوم کانسپت کلمه کلیدی را متوجه شدید. کانسپت موضوع بسیار مهمی در گوگل است، زیرا این موتور جست و جوگر اهمیت زیادی برای کاربران خود قائل است. گوگل سعی می کند نزدیکترین و بهترین سایت ها را را که با عبارت جستجو شده مطابقت دارند نمایش دهد. به همین دلایل باید به کانسپت کلمه کلیدی در سئو توجه زیادی داشته باشید.

 

2 پاسخ
 1. من بدون اینکه بدونم این موضوع وجود داره یا اصلا چیزی به اسم کانسپت تو سایت و گوگل وجود داره، بصورت ناخودآگاه این موضوع را رعایت میکردم اما الان با خواندن این مقاله سعی میکنم خیلی دقیق تر و بهتر این نکته رو رعایت کنم

 2. سلام پس این طور که شما میگید استراتژی به کیورد ریسرچ و کیورد تارگتینگ خطم نمیشه و اینا بخشی از مسیر استراتژی سئو هستند در واقع بعد از انجام این عملیات یا موازی با این عملیات لازمه که کانسپت کلمات کلیدی در نظر گرفته بشه و بعد شروع به ساخت صفحات اصلی کرد. ممنون از ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مقاله
آخرین مقالات